Insulin: production cost per vial
Amount
$6
How it is built
Estimated $2–6 per vial (human insulin about $2.28–3.42, analogs about $3.69–6.16)
Part of: An example of price vs. production cost
Estimated $2–6 per vial (human insulin about $2.28–3.42, analogs about $3.69–6.16)
Part of: An example of price vs. production cost